4 javaslat a változást-szabotálók kezelésére!

Több tanulmány alátámasztja, hogy ésszerű magyarázatot keresnek az idejét múlt, azonban bejáratott dolgok létjogosultságának. A friss szemléletet, az új módszereket, az innovációt pedig elutasítják.

Ennek az egyik oka az, hogy az agyunk alapjáraton visszahúz bennünket, aminek a homeosztázisra való törekvés az oka. Az élő szervezetek a kiegyensúlyozottságra törekszenek. Ez egy tudatalatti folyamat, mondja Richard Staelin professzor. A tapasztalt vezetők döntéseit általában nagyobb tisztelet övezi, az ő véleményük hitelesebb, mérvadóbb, mint fiatalabb generációé. Hiszen az évek őket igazolják, bár az ő tudatalattijuk sokkal keményebben küzd, hogy elhárítsa az innovációt, a változásokat.

Dean Keith Simonton pszichológus szerint a ’closing of mind’ nem szükségszerűen életkor függvénye. Többnyire attól függ, hogy ki milyen hosszú időt töltöttegy adott területen. Sőt, azt is igazolta, hogy aki többször váltanak munkakört, azok sokkal befogadóbbak lesznek, könnyebben újulnak meg és válnak nyitottabbá.

4 tény a változással/ változtatással kapcsolatosan

1. A legtöbb ember ellenáll a külső nyomásnak. Ezért érdemes őket egy ítélkezés- és befolyásolás mentes beszélgetésben új lehetőségek kipróbálására, kísérletezésre hívni.

2. Az emberek általában nem szeretik, ha megmondják nekik, hogy pontosan mit kell tenniük. Szeretik a saját módjukon kivitelezni a dolgokat. Ezért is fontos, hogy a vezetők coaching szemléletben tárgyaljanak velük vagy hasznos lehet egy coach bevonása a változás folyamatába, hogy a gondolati blokkok feloldódjanak a beosztottnál és a vezető megfelelő eszközökkel tudja támogatni a munkatársát.

3. Amikor változni/változtatni szeretnénk, fontos, hogy meg tudjuk nevezni, le tudjuk írni a vágyott állapot konkrét jellemzőit, hiszen ilyenkor tudjuk mozgósítani kreativitásunkat a megoldás-gyártásban. Sokkal könnyebb meghatározni a célt, a lépéseket, ha el tudjuk képzelni az elvárt kimenetelt.

4. „Mit veszíthetek?” – ennek a kérdésnek a feltevése az első jele toporgásnak, illetve az önszabotázsnak. Biztos, hogy jó megközelítés a félelmeinkre támaszkodva felsorolni, hogy mi mindent kockáztatunk, illetve gondosan átgondolni, hogy mennyire kockázatos a változtatás? Ugyanennyi energia, azonban hasznosabb feladat gondosan kidolgozni a lépéseinket és hűségesnek maradni az eredeti célkitűzéseinkhez. Ebben egy coach is nagy segítségünkre lehet.

Amennyiben a vezetők képesek rálátni és megérteni a saját ellenállásuk természetét a változásokban, képessé válnak arra, hogy a munkatársaik változási folyamatát mélyebb megértéssel kezeljék.

A 2019. március 22-én induló Foresight coach képzésen kitérünk arra, hogyan kísérjük a változni vágyókat, illetve szabotálókat.

További információ ITT talál.

error: A tartalom védett!!