A teljesítménynövelés egyik legkellemesebb módja, Így éld át a flow élményt 2019-ben a hétköznapokban!

Prof. Dr. Csíkszentmihályi Mihály feltevése szerin a flow-állapot összefüggésben van a teljesítménnyel. A flow-élmény fejlesztése konkrét hatással lehet az elégedettségre, közérzetre, tehát ezáltal szinte mindenre. Egy feltétele azonban van: fontos, hogy a kihívások és a képességek egyensúlyban legyenek.

Így írja le Csíkszentmihályi a flow-élmény elérésének elemeit:

Legyenek világos céljaid! Belső látásodon keresztül tudd, hogy mit akarsz, és mit kell tenned. A cselekvés és a tudatosság ötvöződik, és ellazítja az elmét.
Figyelj visszajelzésekre illetve reflektálj a haladásodra! Minden pillanatban érezd, hogy hol tartasz, és közelebb jutottál-e a célodhoz. Bízz az intuícióidban és hagyatkozz belső és külső készségeid tudásában!
A kihívásaidat készségeidre alapozva határozd meg! Ne legyenek se túl kicsik, se túl nagyok, és biztosítsák a folyamatos tanulás érzését. A tevékenység igazodjon készségeid szintjéhez, vagy némileg haladja meg azt. Majd állandóan emeld a lécet, hogy teljesítményed javuljon.
Koncentrálj, legyél jelen abban, amit éppen csinálsz! Ne engedd, hogy belső szétszórtság vagy külső „zajok” megosszák vagy elvonják a figyelmedet.
Tiszta tudattal működj az adott pillanatban! Zárd ki a mindennapos sérelmeket és zavaró körülményeket. Tanuld meg a „csőlátás” alkalmazását, hogy kiiktasd azokat a tényezőket, amelyeket nem tudsz befolyásolni.
Érezd, hogy kézben tartod a saját dogaidat, kövesd a folyamataidat! Éld meg, hogy ura vagy önmagadnak, cselekedeteidnek.
Úgy fókuszálj a tevékenységre, hogy közben felülemelkedsz éneden, megfeledkezel róla, és kirekesztesz minden önkritikát! Így eggyé válsz a tevékenységgel. Ebben az állapotban megszűnnek az önkételyek, beleértve az érzelmi aggodalmakat is.
Ismerd fel, amikor az időérzéked átalakul! Az idő a te élményedhez igazodik azáltal, hogy a tevékenység ritmusát, nem pedig a napi külső időt követed.

A flow-élményhez nem szükséges mindegyik jellemzőnek teljesülnie, azonban az alábbi állapotok nehezítik az elérését:

az apátia főként akkor jelenthet gondot, ha az elénk tárt feladatok nem nyújtanak megfelelő kihívást, és képességeinket sincsenek meg hozzá, így nem mutatunk érdeklődést a feladat iránt,
az unalom akkor lép fel, amikor az adott kihívás alacsony, azonban a képességeink messze meghaladják ezt a kihívást,
az idegesség akkor állhat be, amikor az elénk táruló feladatok annyira nehezek, hogy azok stresszhez vezetnek.

A flow-élmény ezzel szemben akkor jelentkezik, amikor a kihívás megfelel a képességi szintnek.

 

Mire figyeljünk coachként, nyelvi coachként, vezetőként, hogy a saját, illetve az ügyfelünk/tanítványaink, beosztottjaink flow élményét semmi ne akadályozza?

Erre is kitérünk a Foresight Coaching School 2019. március 22 -én induló coach képzésén.

(Ebben az évben csak ezt az egy nyílt képzést indítjuk.)

Korai jelentkezés: 2019. január 31.

 

Jelentkezzen 2019. március 22-én induló nemzetközi és magyarországi akkreditációval rendelkező képzésünkre és sajátítson el egy új szemléletet, szerezzen egy új szakmát.

További információkat itt talál.                              

 

forrás: Flow – Az áramlat – A tökéletes élmény pszichológiája, Csíkszentmihályi Mihály

error: A tartalom védett!!