Hogyan segítik az elköteleződést a világos szabályok?

Világunk egyre pörgősebb: gyorsabban kell egyre több információt feldolgoznunk, egyre több feladatot ellátnunk, s mindezt minél rövidebb idő alatt. Napnál világosabban látszik, hogy az ilyen körülmények beláthatatlan számú félreértésre és hibázásra adnak lehetőséget, ami minden szinten aláássa az eredményességet.
Vegyünk egy virtuális csapatot[1], amelynek megnehezíti mindennapjait a növekvő bizalmatlanság, a folytonos panaszkodás a túl sok e-mail miatt, és a csapat tagjainak gyenge alkalmazkodó képessége.
Hogy mennyire lesz sikeres egy virtuális csapat, azt elsősorban az dönti el, mennyire világosak a lefektetett alapszabályok. A lényeg a szabályok meghatározása az elköteleződés előmozdításáért.
Nézzünk egy menedzsert, aki gyors frissítést akar kapni egy projekt állásáról. A beosztottjának feltett: „Hogy halad a projekt?” kérdésre adott: „Remekül!” válasz nem fogja se megnyugtatni se elégedetté tenni a menedzsert, annyira minimális a kapott információ. Azt viszont korábban elmulasztották rögzíteni, hogy a menedzser rövid, de részletes beszámolókat vár el.
És most nézzük azt a vezetőt, aki coachinggal vagy fejlesztő-értékelő megbeszéléssel támogatja beosztottja épülését, fejlődését a cégen belül. Ha nincs nyílt, egyértelmű párbeszéd arról, hogy mivel jár a coaching folyamat, nem tisztázottak a kölcsönös elvárások, és nem világos, hogy miről lesz szó a ezeken a találkozókon, az eredmények minimum kiábrándítóak lesznek.
Az elköteleződés szabályait legegyszerűbben úgy fektethetjük le, ha világossá tesszük és rögzítjük az elvárásokat és a folyamat menetét.
Egyszerűnek tűnhet, mégis ritkán tesznek így.
Nyílt, őszinte és gyakori kommunikációval megtehetjük az első nagy lépést a kommunikációs zavarok és félreértések elkerüléséért.
[1] Egyre jobban elterjedtté váló munkaközösséget jelent, amelynek tagjai együtt dolgoznak ugyanazon a projekten, de nem egy fedél alatt: számítógépről, távolról, online: a kommunikációnak, az info megosztásnak ezért nagy a szerepe esetükben.
Mitől csökkenhet munkatársaid energiaszintje?
Az energikus, motivált, elégedett munkavállaló minden cég legfontosabb erőforrása. Az utóbbi években annyi,…
Hogyan győzd le a változással szembeni ellenállást?
A változásnál csak a változással szembeni ellenállás vehető biztosabbra, különösen igaz ez a…