Így ismerd fel a nárcisztikus embert!

Nem nárcisztikus minden ember, aki jobban szereti önmagát az átlagnál. Maga a kifejezés Freudtól származik, aki pedig a görög mitológiai alakról, Narkisszoszról nevezte el a túlzott önszeretet állapotát. Narkisszosz vesztét ugyanis az okozta, hogy beleszeretett önmaga tükörképébe, majd vízbe fúlt. Az önmagával túlzottan is elégedettnek tűnő ember ugyanis kompenzál, mégpedig valami komoly hiányt, a valódi elégedettség és az „önszeretet” képességét.

A NÁRCIZMUS TÍPUSAI
A grandiózus nárcisztikus típus a legismertebb, jellemző rá az exrtaverzió, dominancia és a figyelem kikövetelése. A figyelmet és a befolyást hajszolja. Pl: ilyen sok politikus, híresség és vezető beosztású személy. Ők csakis a hatalomra és figyelemre hajtanak. 
A sérülékeny nárcisztikusok gyakran csöndesek és visszafogottak. Érzik, hogy sokra hivatottak, de könnyű őket elbizonytalanítani. 
Nárcisztikus személyiségzavar, ritka, és főleg férfiaknál fedezhető fel.  A személyiségzavarral rendelkező ember hivatalos jellemzői: grandiózus önkép, sokra hivatottság érzése, elismerésre és figyelemre való törekvés. Emellett nem képes empátiát érezni mások iránt.

HONNAN ISMERHETŐ FEL EGY NÁRCISZTIKUS SZEMÉLY?
Egy érdekes kutatás szerint a nárcisztikus személy beazonosításához egyetlen kérdést kell feltennünk: „Te önmagadat nárcisztikusnak tartod?”

A feltételezés szerint az önmagát mindenek felettinek tartó ember büszkén vállalja nárcizmusát, úgy szereti önmagát, ahogy van. Azzal, hogy vállalja nárcisztikus énjét, legitimizálva érzi felsőbbrendűségét is. A pontos diagnózis felállításához azért alapos megfigyelés szükséges.

Főként magukról szeretnek beszélni. Ha másról próbálunk velük társalogni, az nem érdekli őket. Azonban, ha valamit el szeretnének érni, a legelbűvölőbb és legérdeklődőbb társalgópartnerré képesek átalakulni. Figyelmük viszont addig tart, míg el nem érik a céljukat. Ezt követően képesek átmenni távolságtartó viselkedésbe.
Nagyon érzékenyek a negatív kritikára. Ha bírálat éri őket, könnyen haragra gerjednek. Sértettségük átcsaphat manipulációba, amely következménye az ellentétes véleményt képviselő személy álláspontjának megváltozása, esetleg bűntudata.
Úgy érzik, sokra hivatottak a világban, felnagyított személyük nélkül mások nem is lennének képesek élni. Úgy érzik, a föld körülöttük forog, így az a minimum, hogy a környezetükben élő emberek is őket „szolgálják”.
Nem tisztelik a normákat, mi több, szeretik a szabályszegést. Legtöbbször nem okoz gondot számukra beállni más elé a sorba, megszegni a közúti szabályokat. Nem érzik a határaikat. Azt vélik, hogy többet megtehetnek, mint mások, így rájuk nem érvényesek az olyan dolgok, mint a személyes tér tiszteletben tartása, ígéretek betartása.
Szeretik partnerüket alárendelt pozícióba helyezni, mivel így képesek saját önértékelésüket magasan tartani. Kutatások igazolják például, hogy a nárcisztikus személyiséggel rendelkezők nagyon gyakran választanak maguk mellé érzelmileg és önértékelésben sérülékeny párt. Partnernek egy hűséges csodálót választanak, de mindig azt fürkészik, hogy hol találhatnának a jelenleginél jobb társat.
Könnyedén felhasználják barátaikat, párjukat, családjukat a céljaik elérésére. Akár bűntudatkeltéssel, akár nyomásgyakorlással, de arra ösztönzik környezetüket, hogy saját, (meg nem élt) vágyaikat érjék el a számára.

Meg tudnak változni? 
Igen, az empátia gyakorlásával, csak is terápiában és nem klasszikus coaching folyamatban. Azonban általában nem akarnak.

Amennyiben érdekel, hogyan viselkednek állásinterjún, ITT elolvashatod.

Hogyan kezeljük a nárcisztikus karaktereket? Erre is kitérünk a 2019. március 22-én induló Foresight coach képzésen.

További információt itt talál. Jelentkezés: március 8-ig.

 

error: A tartalom védett!!