Jobban teljesít egy nárcisztikus jelölt az állásinterjún?

Önnek mi a tapasztalata, tényleg jobban teljesít egy nárcisztikus jelölt az állásinterjún?  

Talán van valóságalapja ennek az  angol idiómának: “if a deal looks too good to be true, it probably is”.

Amit a kiválasztással foglalkozó HR menedzserek így értelmezhetnének: Ha egy jelölt túlságosan is tökéletes, az mindig legyen gyanús!

A fenti állítást ne értsük félre, a munkaköri elvárások, teljesítés, illetve a megnyerő modor fontos az üzlet számára, azonban az adatok azt mutatják, hogy ilyen esetben kiemelten körültekintőnek kell lennünk.

A The University of British Columbia egyik tanulmánya azt mutatja, hogy a nárcisztikus¹ karaktereket gyakran felülértékeljük az interjún, a náluk szerényebb és ugyanúgy megfelelő jelölteknél.

Jól teremtik meg az első benyomást – és mi az egekig magasztaljuk őket!

A tanulmány szerint a nárcisztikus emberek jellemező vonásai, hogy a társaságkedvelőek, karizmatikusak, ami hihetetlen előnyhöz juttatja őket egy gyors, pörgős interjúkörnyezetben, hiszen képesek azonnal nagyon jó benyomást kelteni – szögezi le Del Paulhus, a University of British Columbia pszichológia professzora.

A felmérés azt mutatja, hogy a nárcisztikus egyének szívesen beszélnek magukról, tartják a szemkontaktust, élnek a humorral, így szinte „felkínálkoznak”, hogy még több kérdést tegyünk fel nekik – és mi „azonnal szerelembe esünk” és eldöntjük, hogy Ő az ideális jelölt.

Ebben az a veszélyes, hogy a nárcisztikus karaktereknek szüksége van a folyamatos csodálatra, rajongásra, pedig ők krónikus empátia hiánnyal működnek. Impulzívak, grandiózus terveket szőnek, azonban sajnos nem együttműködőek.

Mit tegyen az interjúztató, hogy „ne kapja be a horgot”?

A The University of British Columbia kutatói azt tanácsolják, hogy ne csak a hard kompetenciákra fókuszáljunk, hanem vizsgáljuk meg a jelölt

pozíció betöltéséhez szükséges magkompetenciáit,
szint kompetenciáit,
önfegyelmét,
becsületességét,
szervezeti kultúrához illeszkedését.

A hibás kiválasztási döntések drágák, ezért is kulcsfontosságú, hogy a kiválasztási folyamat hatékony és objektív legyen.

A CATIL e-guide-ot Önnek találták ki, ha a legalkalmasabb jelöltet és nem a legjobb interjúalanyt szeretné választani.

A CATIL által javasolt kérdések abban segítik Önt, hogy a mélyére nézzen a jelölt:

hozzáállásának,
soft skilljeinek,
szervezeti kultúrával való illeszkedésének,
mag és szint kompetenciáinak,
legmarkánsabb jellemvonásainak.

A CATIL INTERVIEW e-Guide

   –  egy online, strukturált interjúkérdéseket készítő szoftver, amellyel

    – Ön könnyedén ki tudja választani jövendőbeli alkalmazottait.

(¹A nárcizmus a nárcisztikus személyiség által mutatott tulajdonságok és viselkedés neve. A nárcizmus beképzeltség, hiúság, önhittség vagy egyszerűen az önzés személyiségvonása. Alkalmazzák az elnevezést társadalmi csoportra, gyakran használják utalásként elitizmusra, vagy közönyösségre mások nehéz helyzete iránt. A nárcizmus kifejezést Sigmund Freud alkotta meg. forrás: Wikipedia)

error: A tartalom védett!!